Sens TV

Bianca Mei- Roșu e Regina Europei la tenis de masă!

Bianca Mei- Roșu e Regina Europei la tenis de masă!

Zi istorică pentru tenisul de masă românesc la Campionatul European U21 de la Cluj-Napoca! Bianca Mei-Roșu a dat marea lovitură și a cucerit medalia de aur în proba de simplu, după ce și-a adjudecat argintul la dublu. Weekend-ul de vis al „tricolorilor” a fost completat de Iulian Chiriță, proaspăt campion european la dublu mixt, Andrei Istrate, medaliat cu bronz la dublu mixt și Darius Movileanu, medaliat cu bronz în proba de simplu.

Bianca Mei-Roșu a dat lovitura la Campionatul European U21 de la Cluj-Napoca! Românca a făcut meciul vieții în finala de la simplu. Împinsă de la spate de un public fantastic, românca a demonstrat o tărie de caracter incredibilă și a pus mâna pe primul ei aur european, la simplu, la U21. Dincolo de victoria istorică, titlul continental reprezintă și un cadou emoționant: succesul a venit chiar de ziua de naștere a antrenoarei sale, Anamaria Sebe. „Nu am cuvinte să descriu acest sentiment! La începutul competiției și înainte să ajung aici, nici nu mă gândeam la acest rezultat. Îmi doream foarte mult să arăt cel mai bun nivel al meu de joc, mai ales în fața oamenilor de acasă. Pot să spun că a venit ca un cadou, mai ales că l-am adus acasă”, dezvăluie Bianca.
Proaspăta campioană europeană a dezvăluit că a început să aibă superstiții pe parcursul turneului și dezvăluie care a fost talismanul ei norocos! „Lănțișorul pe care îl port acum, o lebăduță cred că mi-a adus foarte mult noroc”, continuă aceasta.
Presiunea și emoțiile de a juca o finală acasă au fost uriașe, dar Bianca a știut cum să le gestioneze în momentele cheie. La final, cu medalia la gât, ea a recunoscut că acest aur reprezintă, în primul rând, o răsplată personală pentru anii grei de muncă, dar și pentru toți cei care au susținut-o. „În primul rând, această medalie de aur mi-o dedic mie. Pentru că știu cât am muncit pentru toate rezultatele pe care le-am adus. Și familiei mele pentru că a fost lângă mine în toate momentele și m-a susținut”.
A luat și argintul la dublu
Ziua perfectă a Biancăi, în care a luat și argintul la dublu, încheie weekend-ul magic început de românii de la tenis de masă!
Iulian Chiriță a devenit sâmbătă campion european în proba de dublu mixt, după o finală de foc, Darius Movileanu a plecat acasă cu bronzul, în proba de simplu, iar Andrei Istrate a câștigat bronzul la dublu mixt.
Finala de dublu mixt nu a fost deloc simplă pentru Iulian Chiriță și partenera lui. În setul trei, adversarii din Germania au început să revină periculos, iar românul a dezvăluit tactica salvatoare și formula magică prin care el și Anna Hursey au preluat inițiativa și au închis meciul. „De la 2-0 au început să joace mai bine, sunt o pereche foarte bună, dar i-am zis la Anei să fie mai agresivă în momentele astea, să nu ajungă cu ei la 2-2, că poate să întâmple absolut orice și s-a și văzut ultimele puncte, am fost destul de agresivi amândoi și am luat inițiativa”, spune Iulian.
Iulian le-a dedicat titlul câștigat celor mai mari fani ai săi! „Primul este tata, iar apoi Amira, nepoțica mea. „Și când mai vine pe la mine pe acasă, se mai uită la cupe, le mai sparge. Când mă vede că joc e foarte entuziasmată și mă aplaudă”, dezvăluie acesta.

Anamaria Sebe: „Cel mai frumos cadou, o medalie mult dorită și muncită”
Pentru antrenoarea Biancăi Anamaria Sebe, ziua a început cu o surpriză dulce din partea echipei și s-a încheiat în cel mai glorios mod posibil, cu un titlu de campioană europeană în palmaresul elevei sale. Aceasta a explicat și secretul din spatele gestionării presiunii celor două finale disputate duminică: „Cel mai frumos, cu siguranță cel mai frumos de anul acesta, deși de dimineața am avut parte de o surpriză din partea echipei, am primit un torci și un buchet mare de flori și a fost o surpriză așa de început de zi și mă bucur foarte tare că am terminat ziua și competiția cu această medalie de aur mult dorită și așteptată și muncită”.

Cristinel Romanescu, un președinte fericit!
Președintele Federației Române de Tenis de Masă, Cristinel Romanescu, s-a declarat extrem de mândru de parcursul sportivilor români la competiția de la Cluj-Napoca. Sub conducerea sa, Federația Română de Tenis de Masă continuă să fie una dintre cele mai galonate federații din sportul românesc, depășind din nou toate planurile stabilite la începutul sezonului. „Sunt un președinte fericit. De fiecare dată când rezultatele sunt cele așteptate, nu avem cum să fim decât foarte fericiți. Nu am făcut încă socoteala medaliilor pe care le-am câștigat de la începutul anului, mai avem timp, suntem abia la jumătatea anului. Dar știu doar atât, că de fiecare dată, după fiecare competiție, obiectivele pe care le-am propus în luna decembrie, atunci când am avut bugetul făcut, am îndeplinit fiecare obiectiv în parte. Chiar l-am și depășit. Deci sunt multe”, a declarat acesta.

5 medalii pentru România
Românii de la tenis de masă au câștigat 5 medalii de la Campionatul European U21 de la Cluj-Napoca. Aur, Bianca Mei-Roșu, la simplu feminin, aur, Iulian Chiriță/ Anna Hursey, la dublu mixt, argint, Bianca Mei-Roșu/Veronika Matiunina, dublu feminin, bronz, Andrei Istrate/Nicole Arlia, dublu mixt și bronz, Darius Movileanu, simplu masculin.
Delegația României la Campionatul European U21 de la Cluj-Napoca: Bianca Mei-Roșu, Alesia Sferlea, Patricia Stoica, Iulian Chiriță, Darius Movileanu, Andrei Istrate, Robert Istrate. Antrenori: Andrei Filimon, Ionuț Seni, Mădălin Ionașcu, Anamaria Sebe, Adrian Crișan. Kinetoterapeut Mircea Lascăr, preparator fizic Andrei Gherase, medic Dumitru Costin și psiholog Mioara Șincan.