![Femeie de 83 de ani, suspectă de coronavirus, ținută ore întregi în frig la Spitalul Județean din Târgoviște Femeie de 83 de ani, suspectă de coronavirus, ținută ore întregi în frig la Spitalul Județean din Târgoviște](https://senstv.ro/wp-content/uploads/2020/10/Spitalul-Județean-de-Urgență-Târgoviște-768x432.jpg)
O bătrână de 83 de ani a fost ținută într-un cort de triaj din curtea Spitalului de Urgență Târgoviște peste 8 ore. Fiica acesteia spune că femeia avea frisoane și temperatură și necesita spitalizare, dar doctorii ar fi întrebat-o de ce a venit.
Bătrâna de 83 de ani a stat ore în șir într-un cort de triaj improvizat în curtea Spitalului Județean de Urgență Târgoviște, a povestit fiica sa la Digi24.
Fiica bătrânei spune că mama sa a fost ținută de la 1 până spre seară într-un cort neîncălzit fără să i se dea o pătură, atunci când a cerut asta.
Femeia spune că bătrâna este acum într-o rezervă a secției de pneumologie, unde tremură de frig.
Între timp, Claudiu Dumitrescu, managerul spitalului, susține că aceste cozi se formează datorită faptului că numărul de pacienți care se prezintă la urgențe a crescut exponențial.
Managerul mai susține că majoritatea corturilor au fost înlocuite cu containere cu propriul sistem de încălzire, dar au mai rămas 2-3 corturi.