Simona Halep, în sferturi la Praga după o victorie grea și probleme la spate

Simona Halep a reușit calificarea în sferturile turneului de la Praga după victoria grea în trei sferturi împotriva Barborei Krejčíková și probleme la spate.

Barbora Krejčíková a câștigat primul set în meciul cu Halep, 6 – 3. Apoi Halep a reușit un 7 – 5, fiind nevoită să cheme și medicul din cauza problemelor la spate.

După intervenția medicului, Halep a reușit un 6 – 2 decisiv, calificându-se în sferturile turneului de la Praga.

Halep a declarat la DigiSport: „A fost un meci interesant pentru că nu știam cum joacă, ea fiind o adversară extraordinară de dublu. Nu am jucat bine oricum”.

Pentru un loc în semifinală, Halep se va lupta cu Magdalena Fręch, astăzi, în jurul orei 16:00. Fręch este în prima sută mondială, dar departe de Halep.