Revenirea anului în tenis: Favorita 30 de la US Open eliminată după ce avea 6-1, 5-1 la seturi

Varvara Gracheva, sportivă de 20 de ani din Rusia clasată pe locul 102 WTA, a reușit să o învingă pe Kristina Mladenovic, favorită 30 la New York, după ce aceasta avea 6-1 și 5-1 la seturi.

Jucătoarea din Franța a câștigat primul set cu 6-1, având 5-1 în setul al doilea.

Varvara Gracheva a reușit, însă, să facă break-ul la 5-1 pentru Kristina Mladenovic, după care a să câștigat și următoarele trei game-uri și a trimis setul secund în tiebreak.

Jucătoarea din Rusia, debutantă la US Open, a reușit să trimisă meciul în decisiv, unde, pe fondul șocului înfrângerii acuzat de Mladenovic,  Varvara Gracheva a câștigat la 0 setul decisiv.

Rusoaica s-a calificat astfel în turul trei de la US Open, unde o va întâlni pe Petra Martic, favorită opt a turneului.

Mladenovic a lansat acuzații asupra organizatorilor după partid pierdută, spunând că la acest turneu, jucătorii nu sunt tratați cum ar trebui.

Articolul precedentConsilier în Ministerul Educației: 5.000 de clădiri școlare din cele 22.000 nu au acces la internet
Articolul următorSTUDIU Focusul pe digitalizare ar putea aduce României 50 de miliarde de euro în PIB până în 2030