![Sat în Sibiu care bate recorduri Sat în Sibiu care bate recorduri](https://senstv.ro/wp-content/uploads/2020/09/Ormenis-768x449.jpg)
Avem în Sibiu un sat care bate recorduri, un loc unde intelectualitatea și cultura s-au păstrat de-a lungul timpului. Găsim aici cei mai mulți profesori universitari pe cap de locuitor. Numai 20 de case au rămas în satul Petiș, dar 5 dintre acestea sunt locuite de profesori ai Universității ”Lucian Blaga” din Sibiu.
Mai mult decât atât una dintre case a fost amenajată ca muzeu. Aici sunt expuse colecții de veșminte tradiționale și numeroase obiecte din gospodării și ateliere sătești.