![Accident tragic în Masivul Bucegi: Doi alpiniști au decedat Accident tragic în Masivul Bucegi: Doi alpiniști au decedat](https://senstv.ro/wp-content/uploads/2021/01/Accident-tragic-768x498.jpg)
Salvamontiștii din Bușteni și Prahova au derulat ieri o acțiune de salvare a unei alpiniste care din Brâul Mare al Morarului, către Valea Cerbului, în masivul Bucegi. Ajunși la fața locului, salvatorii au descoperit două persoane decedate, cea din urmă fiind cea care a sunat la numărul de urgență pentru a anunța accidentul celeilalte.
Trei salvamontiști s-au deplasat spre locul evenimentului pentru o primă scanare a evenimentului, în timp ce o echipă de sprijin de 8 alți salvamontiști i-au urmat pe aceștia pentru a transporta posibilele victime.
Din păcate, la locul accidentului, salvamontiștii au găsit doi alpiniști fără suflare. Se pare că, alpinistul ce a sunat la numărul de urgență pentru a semnala căderea coechipierei sale a căzut și el, astfel rezultând două victime ce și-au pierdut viața.
Apelul de urgenta a fost preluat prin SNAU 112 și redirecționat Dispeceratului Salvamont Prahova.