Europa League: CFR Cluj învinge în deplasare pe ȚSKA Sofia 2 – 0

Campioana României a debutat cu o victorie în primul meci al grupei A din Europa League, depășind pe ȚSKA Sofia cu scorul de 2 – 0.

Echipa antrenată de Dan Petrescu a avut probleme doar în debutul meciului, atmosfera creată de fanii bulgari părând că toarnă plumb în ghetele clujenilor. Portarul Bălgrădean a fost însă la înalțime, avănd căteva intervenții bune.

Treptat, ceferiștii au început să controloze jocul, impunându-se in final la două goluri diferență, marcatori fiind venezueleanul Rondon, în minutul 53, și Ciprian Deac, din penaly, în minutul 74.

După prima etapă, CFR se află pe primul loc într-o grupă alături de AS Roma, ȚSKA Sofia și elvețienii de la Young Boys Berna.